Další Grand Prix: Velká cena Evropy (Valencie) /8/ 24.6.2012

Červen 2010

Ve Valencii vládl Vettel, Webber ošklivě boural

28. června 2010 v 13:09 | lewiskaa |  Grand Prix 2010
V předchozích letech si velká cena Evropy, jezdící ve Valencii, vysloužila přídomek nudná. Letos tomu bylo ale jinak.  Už předchozí závod v Kanadě sliboval další zajímavou podívanou. V Kanadě záležo na volbě strategie a pneumatik, nejinak tomu bylo i ve Valencii

Start se vůbec nevydařil Marku Webberovi, který se propadl na sedmé místo. První pozici si udržel Vettel před Hamiltonem, dále následovali Alonso a Massa. Hned po startu došlo ke kontaktu mezi oběma vedoucími závodníky, oba ale pokračovali bez větších problémů v závodě. Prvním kdo zamířil do boxů byl Mark Webber a poté Nico Rosberg, vráti se na 19.místě za Schumacherem. V 10.kole musel na trať vyjet Safety Car. Webber najel na Kovalainena, náraz Webbera katapultoval vysoko do vzduchu jeho monopost udělal přemet vzad, naštěstí přistál zpět na kolech a ve vysoké rychlosti se obtiskl do bariéry z pneumatik.Webber z této hrůzostrasně vypadající nehody vyvázl nezraněn. Safety Car zajel zpět do boxů v 14.kole. Hamilton byl nakonec za předjetí safety caru penalizován průjezdem boxy, ale díky krátké stíhací jízdě před tím se vrátil na své původní druhé místo.Místo na bedně uvolnil Kamuj Kobajaši Jensonu Buttonovi. Za ním na čtvrtém místě dojel Rubens Barrichello. Adrian Sutil byl pátý, Buemi osmý a Pedro de la Rosa desátý. Jim všem výrazně pomohl výjezd safety caru. Naopak devátý Fernando Alonso z něj možná vzteky nebude ani spát. Výsledkovou listinu si ale ještě po závodě vzali do parády komisaři. Jenson Button, Rubens Barrichello, Nico Hülkenberg, Robert Kubica, Vitalij Petrov, Adrian Sutil, Sébastien Buemi, Pedro de la Rosa a Tonio Liuzzi obdrželi penalizaci pěti vteřin za překročení rychlosti při jízdě do boxů ve chvíli, kdy se na trať chystal safety car. Alonso se tak posunul o jedno místo nahoru na úkor Buemiho a De la Rosa vypadl z bodovaných příček. Bod za desáté místo si připíše Nico Rosberg.

14. června 2010 v 15:15 | lewiskaa |  Grand Prix 2010
Po celém roce se F1 vrátila opět do kanadského Montrealu.
A poprvé v letošní sezoně nevyhrál kvalifikaci tým Red Bull, ale McLarenu, kterému první místo zajistil Lewis Hamilton. Druhý dojel Mark Webber a třetí Sebastian Vettel. Webber byl nakonec penalizován za výměnu převodovky.
Hned první kolo přineslo mnoho zajímavých zážitků. Prvním odstoupivším byl Kamui Kobayashi. V 8.kole zamířili do boxů Lewis Hamilton a Fernando Alonso. Alonso v boxech předjel Hamiltona a vyjel na trať na 6.místě. V jedenáctém kole ředitelství závodu rozhodlo o penalizaci vozu číslo 12 za ulitý start, vůz s tímto číslem patří ruskému závodníkovi Petrovovi . Po dvanácti kolech vedlo duo Red Bullu. Ve 14.kole zajel do boxů Mark Webber, vrátil se na 6.místě. Vedení převzal Vettel.
Na konci 13.kola zajel do boxů Vettel, kterého čekal ještě jeden pit stop, vrátil se 5. Po Vettelově zajetí do boxů převzal vedení v závodě Sebastien Buemi, se kterým bojoval Alonso, ale nakonec se musel Alonso vzdát a předjel ho Hamilton, který po Buemiho prvním pit stopu převzal vedení Lewis Hamilton následován Alonsem a Buttonem.
Dalším odstupujícím byl Bruno Senna. Po kolizi si Petrovem se Schumacher propadl na 13.místo a před sebou měl Algersuariho. V 19.kole zajel Petrov do boxů pro nové přítlačné křídlo. V 20.kole byl rozestup mezi Lewisem Hamiltonem a Fernandem Alonsem necelou sekundu.
V 25.kole zajel Lewis Hamilton do boxů a vrátil se za Vettelem na 5.místě, vedení v závodě se ujal Alonso s Ferrari.
V 27.kole zajela do boxů trojice Vettel, Button a Rosberg.
Nico Hülkenberg byl penalizován za vysokou rychlost v boxech, O kolo později než Button, Vettel a Rosberg zajel Alonso do boxů a Lewis Hamilton by se měl opět vrátit na první místo, poté co Webber zajede do boxů pro výměnu pneumatik. V 32.kole definitivně skončil závod pro Sauber, poté co de la Rosa boural v první zatáčce.
Webber zůstal na trati i v 42.kole, ale po každých pár metrech bylo více znát opotřebení jeho pneumatik. Ve 43.kole zajel Felipe Massa k dalšímu pit stopu a upustil tak od souboje s vozy Force India. Ve 46.kole se náskok Webbera snížil na tři a půl sekundy.
Za Webber, Hamiltonem následovali Alonso, Button a Vettel.
Dalším, v pořadí již čtvrtým odstupujícím byl Jarno Trulli, který odstavil svůj kouřící monopost v boxech.
Ve 49.kole se Lewis Hamilton dotáhnul na Webbera.
Na koci cílové rovinky zaútočil Lewis Hamilton na Marka Webbera a převzal vedení v závodě. Pak následovali Alonso, Button, Vettel , Kubica. V 50.kole zajel z druhého místa do boxů Mark Webber, který si nechal nasadit měkkou sadu pneumatik, která má menší životnost. Vrátil se na pátém místě za týmovým kolegou Vettelem.
Dalším odstupujícím se nedobrovolně stal Timo Glock.
V 56. Kole se Jenson Button dostal před Fernanda Alonsa na druhé místo. V 61.kole si na devátém místě jedoucí Sebastien Buemi troufnul na sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera a odsunul ho na devátou příčku.
Dalším, kdo hledal cestu před Schumachera byl Felipe Massa, který si při tomto souboji se Schumacherem poškodil přední spoiler,
Massa musel do boxů a vrátil se 15.
Předjížděcí manévr
Schumachera s Massou se bude podobně jako manévr mezi Kubicou a Sutilem prošetřovat až po závodě. Takže výsledky se můžou ještě změnit. Tři kola před cílem si pro nejrychlejší kolo dojel Robert Kubica, který stlačil čas pod jednu minutu sedmnáct.
Po zajímavé velké ceně Kanady prlné kolizí a různých prohřešků jezdců se radoval
Lewis Hamilton, potažmo celý tým McLaren.
Třetí dojel Alonso a za ním duo Red Bullu včele s Vettelem.