Další Grand Prix: Velká cena Evropy (Valencie) /8/ 24.6.2012

slovníček pojmů F1

27. května 2008 v 21:02 |  GP a jiné události
FIA
Mezinárodní automobilová federace.

Telemetrie
Souhrn dat, který je vyprodukován až stovkou čidel, která jsou přítomna ve voze a která sledují činnost všech myslitelných zařízení. Telemtrie mimo jiné zaznamenává: čas a vzhledem k němu polohu plynového a brzdového pedálu, pohyb pádel řazení, otáčky motoru, spotřebu paliva, teploty a stav kapalin,teplotu bloku motoru a převodvky, teplotu brzdového obložení, atd.

Testy
Provoz vozu Formule jedna je neodmyslitelně spojen s testováním jak celého vozu, tak jednotlivých komponentů. Testováním se získávají potřebná data, která jsou nutná k vývoji.

Aerodynamický tunel
Jedná se o komplex v němž se vyhodnocuje a zkoumá vliv proudění vzduchu na vůz. Slouží také k určení správného nastavení přítlaku a aerodynamických balíčků pro jednotlivé okruhy. Má se za to, že stáj Ferrari využívá aerodynamického tunelu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

HANS
Prvek aktivní bezpečnosti jezdce. Jedná se o konstrukci, kterou nese jezdec Formule jedna na svých ramenech a která je pomocí pásků připevněna k helmě. Při nehodě úspěšně brání poškození krční páteře. Používat systém HANS je pro jezdce F1 povinné.

PIT STOP
Neboli zastávka v boxech. Pro úspěch v závodě je jednou z klíčových okamžiků zastávka v boxech, kterou musí minimálně jendou za závod každý jezdec absolvovat. Při této zastávce dochází většinou k doplnění paliva a výměně pneumatik. Mezi další úkony při PIT STOPu patří čištění sání motoru, čištění hledí jezdce, případně přenastavení přítlaku. Nejrychlejším týmům se daří zastávku absolvovat (podle množství tankovaného paliva) kolem 6ti sekund a v tom okamžiku pracuje až 20 lidí.

Monopost
Slovo vzniklo z italského složení Mono Posto. Tzn. jednomístný. Monopost je tedy výraz pro vozidlo s místem pro jednoho jezdce.

Přítlak
Síla která působí na přítlačná křídla vozu a zajišťuje tak vozu stabilitu při vysokých rychlostech.Při rychlosti 300 km/h může podle nastavení na přítlačné křídlo působit síla s hodnotou až 30ti tun.

Difuzor
Soustava aerodynamických prvků, které jsou umístěny na spodní části vozu. Proud vzduchu, který protéká pod vozem se záměrně láme a slouží k přítlačnému efektu.

Přilba
Prvek aktivní bezpečnosti jezdce. Nejmodernější přilby pilotů Formule jedna váži kolem 2 kilogramů a prioritně slouží k ochraně jezdcovy hlavy při havárii. Sekunární funkce je interkom, který slouží k dorozumívání mezi jezdcem a boxy pomocí bezdrátové technologie. Přilba je také vybavena systémem pro doplňování tekutin při závodě. Funkcí budoucnosti je promítání informací na hledí přilby.(na vývoji se podílí Ralf Schumacher)

Přetáčivost
Je stav, kdy zadní kola vozu nejsou schopna udržet zvolenou stopu a vybočují ze stopy směrem ven ze zatáčky.

Nedotáčivost
Je stav, kdy přední kola vozu nejsou schopna udržet zvolenou stopu a směřují směrem ven ze zatáčky.

Drive through
Penalizace jezdce za incident při závodě. Pokud se vedení závodu rozhodne udělit tuto penalizaci, jezdec musí nejpozději do tří kol projet boxovou uličkou.

Stop and go
Penalizace jezdce. Pokud jezdec obrží tuto penalizaci, musí do tří kol po jejím obdržení přijet k mechanikům na 10 vteřin a zastavit. Při penalizaci stop and go nesmějí mechanici na voze provádět žádné změny.

Pit Lane
Boxová ulička. V boxové uličce musí vozy dodržovat předepsanou rychlost, které je specifická pro jednotlivé okruhy.

Pole Position
Vítěz kvalifikace se postaví na startovní rošt na první místo a právě tomu se říká pole position, nebo jen krátce pole.

Lollipop man
člověk s lízátkem ... mechanik, který dává pomocí tabulky na násadě (tzv. lízátka) během zastávky v boxech pokyn, aby zařadil rychlost a posléze opustil depo, když jsou všechny práce (převážně tankování a výměna pneumatik) dokončeny.

TBA Anglická zkratka
"To Be Announced" - což znamená "Bude oznámeno". Používá se v různých soupiskách pro jezdce, jména týmů či sponzorů, která dosud nejsou známa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jxjipera jxjipera | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 21:12 | Reagovat

t3m3gC  <a href="http://hhitvfzimwzu.com/">hhitvfzimwzu</a>, [url=http://iblpqtlyqiin.com/]iblpqtlyqiin[/url], [link=http://pmhvsylzfeeo.com/]pmhvsylzfeeo[/link], http://irlmnotncdeg.com/

2 hwlnyhodj hwlnyhodj | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:05 | Reagovat

KjtK0N  <a href="http://hkvymzlfwoeb.com/">hkvymzlfwoeb</a>, [url=http://jdvijtbrerfc.com/]jdvijtbrerfc[/url], [link=http://bwpdgxridvau.com/]bwpdgxridvau[/link], http://mmtdmzuqtfov.com/

3 ftpuolds ftpuolds | E-mail | Web | 8. května 2009 v 9:45 | Reagovat

DKENL3  <a href="http://oqsnxwlcqpyu.com/">oqsnxwlcqpyu</a>, [url=http://nvaoycvkaskv.com/]nvaoycvkaskv[/url], [link=http://hbdpgltefsko.com/]hbdpgltefsko[/link], http://ezzrbgpgkssk.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama