Další Grand Prix: Velká cena Evropy (Valencie) /8/ 24.6.2012

Lewis od A po Z

28. dubna 2008 v 14:20 | lewiska |  Lewis Hamilton
Lewis Hamilton vlétl do F1 jako bouře. V jeho podání to vypadalo snadno jako abeceda.

Anthony
Archetyp závodního tatíka, který funguje také jako manažer a drží Lewise na správné cestě. "Za všechno dlužím nejen svému otci," říká Lewis, "ale také zbytku rodiny, který musel hodně obětovat. Museli chodit z jedné práce do druhé, aby udrželi moje závodění nad vodou."

Bulvár
Lewis, který je už dnes oblíbencem bulváru, si užívá výdobytků britské kultury celebrit včetně paparazziů, kteří už na něj pořádají hon. "Je zvláštní, když vás berou jako celebritu.
Před mým domem jsou fotografové a to je prostě divné. Jsou tu od osmi od rána až do šesti do večera a jen sedí v autech." Drž se, Lewisi, horská dráha bulváru se právě rozjíždí.

Carl
Podle Carla Lewise, legendárního amerického sprintera, dostal Lewis Carl Hamilton své druhé jméno. Carl v polovině osmdesátých let vyhrával všude, kam přišel, a otec byl jeho velkým fandou. "Byl to úžasný atlet. Jen těžko budete hledat nějaké rychlejší jméno."

Dennis
Lewisův mentor a v podstatě druhý otec Ron Dennis s ním podepsal smlouvu už ve dvanácti letech, aby se pokusil o vlastní verzi My Fair Lady. A vypadá to, že mu vyšel jackpot.
"Přišel jsem za Ronem a řekl jsem mu, že bych chtěl jezdit pro McLaren a stát se mistrem světa. K autogramu mi připsal, ať to zkusím za devět let. Ale za dva nebo tři roky mi volal on sám."

Emoce
Na jeho emocích není nic výbušného a nikdy neztrácí kontrolu, ale je to citlivá duše a vášnivě miluje závodění. "Bylo mi devět, když Ayrton Senna zemřel, a byl to můj hrdina. Opravdu mě to zasáhlo.
Vždycky jsem jen nerad dával emoce najevo před svým otcem, takže jsem šel za přívěs a rozbrečel jsem se. To byl v mém životě bod obratu. Pochopil jsem, že potřebuji ze svého talentu vytěžit všechno."

Fernando
Pochopitelně máme na mysli Alonsa, šampiona, pod kterým se nebezpečně otřásá trůn. "Samozřejmě je velmi soutěživý a extrémně rychlý, takže musím zlepšovat svoje schopnosti a co nejvíc se od něj naučit. Jezdíme ve stejném autě, takže naše výsledky budou v každém případě podobné."

Grenada
Tento karibský ostrov je jeho nejoblíbenějším místem pro dovolenou. Odtud pochází dědeček Hamilton, který po válce emigroval do Británie, aby tam pracoval na železnici.
"Moje rodina je z Grenady a hrozně rád ostrov navštěvuji. Možná že někdy navštívím i ostatní krásné ostrovy v Karibiku, ale prozatím je Grenada tím správným místem."

Hračky
Na televizních obrazovkách se poprvé objevil v dětském pořadu Blue Peter, kde ve svých šesti letech vyhrál závod dálkově ovládaných autíček. "Byl to velký den. Myslím, že jsem byl přinejmenším o 20 let mladší než ostatní závodníci, ale vyhrál jsem."

Istanbul
Fantastická jízda v GP2 přivedla Lewise do povědomí veřejnosti. Byl skvělý a přivedl celý paddock v úžas svým mistrovským předjížděním.
"Myslím, že před mým debutem ve formuli 1 byl mým nejlepším závodem GP2 minulý rok v Turecku. Začal jsem sedmý, dostal jsem hodiny a potom jsem se probojoval zpátky až na druhé místo."

Jodia
Jeho studentská láska, Jodia Ma. "Jediný problém s mou prací je, že se s ní nevídám dost často. Je to pro mě nejlepší kamarádka a mluvíme spolu každý den." Takže dívky ze startovního roštu mají volné pole působnosti? "Jsem na závodech tak vytížený, že si jich ani nevšimnu - vážně."

Karate
Lewis je do něj blázen, už ve dvanácti získal černý pás. "Bylo mi asi pět a ve škole mě šikanovali. Bylo to pro mě příšerné, takže jsem řekl tátovi, že chci dělat karate, abych se mohl bránit. Šikana přestala a navíc jsem získal sebevědomí."

Lekce
Chodil do autoškoly, absolvoval šest lekcí. "Nakonec jsem si zaplatil autoškolu, protože si nemyslím, že by můj otec byl nejlepší učitel. Myslí si, že je nejlepší řidič na světě, a i teď mi radí, když řídím."

Melbourne
Tady pohádka začala. Dějiště jeho debutu na trati, kterou nikdy předtím neviděl. "Myslím, že to překonalo i moje nejdivočejší sny. Být ve formuli 1 je sen, ale jet první závod a skončit na třetím místě je něco, co prostě nečekáte."

Nicolas
Jeho mladší bratr a nejlepší kamarád, který trpí mozkovou obrnou. "Jsem o sedm let starší než Nicolas, jsme si velmi blízcí a pořád spolu mluvíme.
Je pro mě inspirací, nikdy si nestěžuje, pořád se usmívá, drží hlavu nahoře a umí se poprat se životem. Je to pro mě důležité sdělení, které mělo vliv na můj přístup k životu."

Oportunismus
A nebo také závodnický instinkt. Toho má Lewis Hamilton tuny. Dokáže se nacpat do míst, kde podle ostatních neměl a nemohl být, a nechat soupeře rudé vzteky. To je to, co se nemůžete naučit, je to instinkt.
Jeho zázračné starty v Austrálii a Malajsii se již staly součástí folklóru formule 1. "Viděl jsem příležitost, tak jsem se jí prostě chytil a nacpal se tam. Možná to bylo riskantní, ale povedlo se mi to."

Pavouci
Bojí se pavouků. "Jsem od přírody docela uvolněný, ale nenávidím pavouky. Spousta lidí má takovou fóbii." Ale na okruhu, kde je to opravdu důležité, je nebojácný.

iQ
Při nástupu do McLarenu mu inteligenční kvocient neměřili, ale podle jeho chování mimo kokpit, i podle toho, že podruhé stejnou chybu na trati nikdy neudělá, lze soudit, že Lewis to má v hlavě
dokonale v pořádku.

Rekordman
Jen málo nováčků zaznamenalo takový úspěch. Ve skutečnosti vlastně žádný. Je rekordmanem, nejúspěšnějším nováčkem všech dob. "Jsem nováček a mám ještě hodně se co učit.
Musím se zlepšovat v mnoha oblastech, ale nemyslím, že existují nějaké hranice. Každý se může zlepšit, myslím, že i Michael Schumacher se zlepšoval."

Sláva
Lewis byl od začátku obklopen mračnem superlativů a oslavován jako vyvolený. Ale jeho schopnostem můžete věřit. "Předtím jsem byl jen nováček, snažící se v tomto sportu prosadit. Teď už jsem předvedl, co dokážu, vědí, že to není jen nafouknutá bublina. Všichni už vidí, že opravdu umím řídit."

Tewin
Nebo přesněji Tewin Wood. Je to rodinné sídlo v Hertfordshire, hnízdo, ze kterého Lewis nedávno vyletěl. Ale... "Rád se na víkendy podívám domů a beru si s sebou špinavé prádlo."

Univerzální přitažlivost
Efekt Tigera Woodse - nevyhnutelné srovnání. Stejně jako Tiger překračuje i Lewis kulturní hranice. "Jsem hrdý na to, kdo jsem a odkud jsem přišel.
Když jsem vyrůstal, bylo těžké v tomto sportu najít někoho, s kým bych se ztotožnil. Mnoho lidí se bude moci ztotožnit se mnou. To, že jsem první černoch ve F1, pro mě osobně příliš neznamená, ale pro sport samotný to pravděpodobně znamená hodně."

Videohry
Lewis je ve virtuálním světě docela šikovný. "Nedávno jsme si koupili PS3 a novou hru F1. Musím jezdit jako Kimi, protože zatím v žádné hře nejsem. Můj bratr je velmi soutěživý - a ano, občas vyhraje, ale já jsem také velmi soutěživý."

Woking
Tam zapustil kořeny. Není to sice zrovna Monte Carlo, ale je to teritorium McLarenu. "Přestěhoval jsem se, abych měl blízko k týmu. Každý den cvičím v posilovně a na simulátoru." A také je tu daleko od životního stylu playboyů...

X-faktor
Ano, má to - něco, co nedokážete přesně popsat. Auru, která vám říká, že Hamilton je předurčen být superhvězdou. "Můžete to říkat, ale já to necítím. Cítím se jako pilot F1, a jestli to znamená, že jsem superhvězda, tak ať."

Zápal
Měl ho už v motokárách, na kterých Lewis získal ostruhy. "Nemyslím, že by moji rodiče věděli, jak to mohlo být nebezpečné. Jednou jsem měl nehodu, praštil jsem se do nosu a tekla mi z něj krev, ale jen jsem řekl tátovi, ať spraví motokáru. Další den jsem závodil a vyhrál."

Žlutá
Barva jeho přilby, vybraná proto, aby jeho otec poznal stroj mladého Lewise ve skupince motokár. "Táta chtěl, abych měl jasně barevnou helmu, protože byl nervózní, když jsem byl na trati."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Ferrari nebo McLaren?

Ferrari
McLaren

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama